RRC Clinic Hluboká nad Vltavou

Vyšetření pigmentových znamének dermatoskopem

Dermatoskopie je moderní neinvazivní metoda přesné diagnostiky pigmentových ( mateřských) znamének - světle až tmavě hnědých nebo červenohnědých útvarů na pokožce. Indikací pro vyšetření znamének jsou důvody estetické i zdravotní. Každé znaménko, u kterého zpozorujete změny barvy, povrchu nebo velikosti by mělo být neprodleně vyšetřeno.

Při vyšetření dermatoskopem speciální světlo proniká do určité hloubky pod kožní povrch a zobrazuje přesný hloubkový stav kožního útvaru , což umožňuje stanovit přesnou diagnozu, která může být doplněna histologickým rozborem. Zároveň je provedena fotodokumentace znaménka, která je archivována a využívána pro posouzení a vyhodnocení eventuálních změn barvy, růstu , okrajů a pigmentové sítě při dalším vyšetření.

Podle stanovené diagnozy po konzultaci s Vámi stanovíme nejvhodnější způsob léčby nebo odstranění znaménka. Na základě Vašeho přání nebo výsledné diagnozy lze kožní útvar odstranit s minimálními jizvami a to buď chirurgicky, nebo vysokovýkonným CO2 laserem.

Součástí vyšetření a konzultace je také stanovení fototypu a citlivosti Vaší pokožky na sluneční záření a doporučení preventivních opatření pro minimalizaci vzniku pigmentových skvrn nebo nežádoucí změny pigmentových skvrn, které už na pokožce máte.

Fototyp    Vlasy Pokožka Riziko spálení   Opálení    Stupeň ochrany Faktor
0 Bílé Zcela bílá Vždy Žádné Maximální 50+
I Rezavé Mléčně bílá Vždy Žádné Maximální 50+
II Blond Světlá Vždy Mírné Velmi vysoký 20 - 50+
III Světle hnědé Matná Časté Mírné Vysoký 20 - 30
IV Hnědé Matná Ojediněle Intenzivní Mírný 12 - 20
V Tmavě hnědé Matná Vyjímečně Intenzivní Mírný 12
VI Černé Snědá Nikdy Intenzivní Slabý 5

 

Máte zájem o vyšetření pigmentového znaménka? Kontaktujte nás.